فهرست عناوين

  صفحه اصلی

  نشانی های ادواری

  تاريخچه هيئت

  اعضای هيئت امنا

  زندگينامه مرحوم توتونچيان

  اسامی شهدا و مرحومان

  مقالات

  تماس با ما

لوگوی ما:

گوشه ای از مداحی حاج محمد باقر کوچه مشکی در شب عرفه در حرم حضرت عبدالعظيم

آخرين به روز رسانی:
->


زندگينامه مرحوم حاج بيوک توتونچيان

ترا که عشق و محبت مرام و آيين استنصيــحتی کنـــم ات راه زندگــی اين اســـت
ز جــمـع دل شــدگان پـای بــرون مــگذارکه عشق جمع پريشـان به آل ياسين است

مرحوم حاج بيوک ناجی توتونچيان آذر مشهور به توتونچی، از اساتيد قرآن، در سال 1301 در شهر تبريز متولد شدند. نام پدر ايشان حسين و مادر ايشان از سادات موسوی بودند. پدر بزرگ استاد مرحوم حاج سيد علی موسوی از روحانيون بزرگ و سرشناس تبريز بودند و آن سيد بزرگوار خود پايه ای استوار و زمينه ای عالی برای تعالی روح و انديشه حاج آقا توتونچی بودند.

استاد قرآن از همان بدو جوانی در محافل و مجالس مذهبی شرکت می کردند و به علت علاقه فراوان ايشان به کسب معارف دينی و قرآن و ارادت ايشان به ائمه اطهار در محضر آيت الله حاج سيد اسماعيل سجادی به تحصيل دروس حوزوی مشغول شدند و ضمن تکميل دروس مربوطه به درجه روحانيت نائل آمدند، ولی عليرغم نيل به اين درجه ترجيح دادند در لباس شخصی مراتب خدمت خود را به دين حنيف خدا به ظهور برساند.

استاد مرحوم به دليل اينکه فرزند بزرگ خانواده بودند پس از فوت پدر به کار مشغول و ضمن اختيار نمودن تأهل صاحب فرزندان دختر و پسر شدند و در سال 1336 به قصد اقامت و اشتغال در تهران به آن شهر عزيمت نمودند. يکی از همدوره های استاد قرآن در شهر تبريز مرحوم آيت الله ايروانی بودند. استاد بزرگوار در حين اشتغال به کار و تدريس در هيئات و مساجد مشغول بودند. و در همين حال تحصيلات عاليه حوزوی خود را ادامه دادند و بر علم خود در اين حيطه افزودند.

مرحوم حاج آقا توتونچيان قبل از انقلاب در فعاليتهايی که داشتند دو مسجد به نام های زينبيه تهران و مسجد امام رضا (ع) واقع در منطقه 17 تهران ميدان ابوذر بنيان نهادند. استاد در سال 1336 به وسيله استاد خود حاج آقا سجادی با هيئت مکتب آل ياسين آشنا شدند که در آن زمان اين هيئت با نشان دعای توسل - چهارده معصوم - نمايان می شد.

هنگامی که حاج آقا سجادی به مکه مکرمه مشرف شده بودند استاد قرآن را به جای خود در هيئت آل ياسين برای سخنرانی جايگزين نمودند. بدليل تعلق خاطر و وابستگی متقابل استاد و اعضای محترم هيئت آل ياسين پس از بازگشت حاج آقا سجادی از مکه مکرمه از وی درخواست کردند تا مرحوم حاج آقا توتونچيان در اين هيئت به تدريس و تفسير قرآن بپردازند و ايشان به علت توانايی و مديريتی که داشتند به عنوان مسئول هيئت انتخاب شدند و نام هيئت را از دعای توسل و چهارده معصوم به مکتب آل ياسين تغيير دادند.

پس از چندی تمام مسائل هيئت به دست توانای آن مرحوم سپرده شد و پس از 30 سال خدمت صادقانه توام با تقوی و پرهيزکاری استاد در نشر معارف قرآن کريم و فضائل پيامبر اکرم (ص) و علی اميرالمومنين و اوصيای برحق احمد مختار به علت سکته قلبی به مدت 12 روز در بيمارستان سجاد بستری شده و در روز 14/11/72 به دار فانی شتافتند و در روز جمعه 15/11/72 در بهشت زهرا (س)، قطعه 70 - رديف 173 - شماره 46 دفن گرديدند.

در مراسم تشييع جنازه و کفن و دفن و شام غريبان و مجالس ختم آن استاد بزرگوار از طرف اعضای هيئت مکتب آل ياسين به نحو احسن و شايسته تجليل به عمل آمد. روحش شاد و يادش گرامی باد.

پس از آن استاد گرانقدر مسئوليت تدريس قرآن در هيئت به مدت دو سال در اختيار آقای حاج فيروز فلکی بود و پس از فوت ايشان آقای حاج محرم عظيم نژاد اين مسئوليت را پذيرا شدند.

طراح سايت: مهدی فرهی کيا
farahikia_m@yahoo.com