فهرست عناوين

  صفحه اصلی

  نشانی های ادواری

  تاريخچه هيئت

  اعضای هيئت امنا

  زندگينامه مرحوم توتونچيان

  اسامی شهدا و مرحومان

  مقالات

  تماس با ما

لوگوی ما:

گوشه ای از مداحی حاج محمد باقر کوچه مشکی در شب عرفه در حرم حضرت عبدالعظيم

آخرين به روز رسانی:
->


مقالات>اشاره ای به شخصیت علی ابن ابیطالب علیهما السلام (حاج محرم عظيم نژاد)

ترا که عشق و محبت مرام و آيين استنصيــحتی کنـــم ات راه زندگــی اين اســـت
ز جــمـع دل شــدگان پـای بــرون مــگذارکه عشق جمع پريشـان به آل ياسين است

ما معمولا در زیارتهای علی علیه السلام و سایر اظهار ادبها مدعی می شویم که ما دوست دوست تو و دشمن دشمن تو هستیم تعبیر دیگر این جمله اینست که ما بسوی آن نقطه می رویم که در جو جاذبی تو قرار دارد و تو جذب می کنی و از آن نقاط دوری می گزینیم که تو آنها را دفع می کنی.

اما آنچه از شخصیت علی امیر المومنین علیه السلام می فهمیم معلوم می شود که علی علیه السلام دو طبقه را سخت دفع کرده است: 1 - منافقان زیرک. 2-زاهدان احمق.

همین دو درس برای مدعیان تشیع او کافی است که چشم باز کنند و فریب منافقان را نخورند. تیز بین باشند و ظاهر بینی ها را رها کنند که جامعه تشیع در حال حاضر سخت به این دو درد مبتلا است.

و باید توجه داشت هر اندازه احمق زیاد باشد بازار نفاق داغ تر است. مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست زیرا احمق ابزار دست منافق است و قهرا مبارزه با احمق و حماقت خلع سلاح کردن منافق و شمشیر از دست منافق گرفتن است.

سراسر وجود علی، تاریخ و سیرت علی، خلق وخوی علی، رنگ و بوی علی، سخن و گفتگوی علی درس است و سرمشق است و تعلیم است و رهبری است.

از گران سنگی شخصیت علی بگویم که همطراز کتاب الله (قرآن) قرار گرفته است: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی.

از ولایت ولی الله که پیامبر خدا در غدیر خم فرمود:

هر که را باشم منش مولا و دوست       ابن عم من علی مولای اوست

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

از علم و آگاهی علی بگویم در شرایطی که اشرف موجودات صاحب وقار و سکینه رسول امجد فرمودند: انا مدینه العلم و علی بابها. و از شجاعت او که خود بارها فرمود: لو تظاهرت العرب علی قتالی لما ولیت عنها. از غدیر علی بگویم که نومیدی کافران و منافقان را بدنبال داشت: الیوم یئس الذین کفروا من دینکم.

از خندق علی بگویم که اجر و پاداش یک ضربت شمشیرش بر عبادت اهل آسمانها وزمین برتری دارد "ضربه علی یوم الخندق افضل من عباده الثقلین". از خیبر علی بگویم که کرار غیر فرار است و محبت خدا و رسول را میراث دار.: یحب الله و رسوله و یحبه الله و رسوله.

از سلام و نماز علی بگویم که نخستین اسلام آورنده است و امتیاز "انا اول من اسلم" را بخود اختصاص داد و اولین نماز گزار پشت سر پیامبر اکرم است "انا اول من صلی مع النبی" از حکومت علی بگویم که بر پایه عدل و انصاف استوار است دست رد به سینه هر تقاضای نا حقی می زند اگر چه متقاضی براد رش باشد و دامن خویش به ستم آلوده نمی کند اگر چه به گرفتن پوست دانه جوی از دهان مورچه انجامد.

از روح بلند و بی نیاز علی بگویم که در برابر متملقان و چاپلوسان سر تسلیم و سازش فرود نمی آورد یعنی همان بندگان خوش گفتار و نرم کرداد که در طول تاریخ حواشی محفل و مجلس زمامداران را پر کرده اند و زبانشان به مداحی فرعونیان گشوده است تا از این مسیر به نان و نامی برسند نتوانستند با تور تملق و تصنع روح علی را بدام بیندازند.

او در اوج قدرتش از مردم می خواهد که بهنگام روبرو شدن با امیر و حاکم خود وحشتی به خود راه ندهند و در گفتار خویش سخنانی را با آهنگ لرزان وحشت و اظطراب در برابر جباران و ستمگران می گویند بر زبان جاری نکنند" "فلا تکلمونی تکلم الجبابره ....و لا تخالطونی بالمصانعه.

از سینه پر درد علی بگویم که به وسعت همه هستی علم و معرفت را از مخزن اسرار پیامبر امجد در سینه خود جای داده است کمیل ابن زیاد را مورد خطاب قرار می دهد که " ان هیهنا لعلما جما" و شبانگاه در محراب عبادت " یتململ تململ السلیم و یبکی بکائ الفاقدین. با خوارج نهروان و گروه مارقین که در سنگر تقدس نشسته کتاب خدا را حمایل خویش ساخته و جامعه را به آتش کشیده و مفاهیم اسلامی را به انحراف سوق داده بودند برخوردی قاطعانه کرد که هیچ کس را یارای برخورد با چنین گروه ظاهر الصلاحی نبود. او خود فرمود " انا فقات عین الفتنه "

از صبر او بگویم که فرمود " و صبرت و فی العین قذی و فی الحلق شجی" از محبت او بگویم که "ابوالارامل و الایتام" است. معاویه وقتی از شهادت او به شمشیر ابن ملجم اطلاع یافت حقیقتی را باز گو کرد که سالیان متمادی آن را بخاطر حفظ قدرتش انکار میکرد" ذهب الفقه و العلم بموت ابن ابیطالب"

پایان کلام را به گفتاری راهگشا از آن وجود سراسر جود و کرم زینت می بخشیم.

فرمود" دوست محمد صلی الله علیه و آله و سلم کسی است که فرمان خداوند را اطاعت کند اگر چه با پیامبر خویشاوندی نداشته باشد. و دشمن آن پیامبر کسی است که خداوند را مطیع نباشد اگر چه با پیامبر خویشاوندی نزدیک داشته باشد.

بر گزیده ای از سخنان استاد شهید مرتضی مطهری

دريافت فايل اين مقاله

طراح سايت: مهدی فرهی کيا
farahikia_m@yahoo.com